1. Break dance hareketi BABY FREEZE nasıl yapılır

Posted Yorum yapınBEN YAZDIM, BREAKİNG THEORY içinde yayınlandı

Breaking Theory açıkçası ve türkçesi üzerinde çalıştığım kendimce felsefesini oluşturduğum bir çalışma sistemi break dans teorisi biz bunu teori olarak düşünmeyelim tamamen gerçek…
video ile anlatsaydın diyeceksiniz ama siz buraya yeniden gelmeyeceksiniz. bir SS alın derim…

İlk bu yazıya denk geldiysen şanslısın devam et…

Konumuz break dance ve biz buna başlama istiyoruz ve ben sizi ısrarla disiplinli bir şekilde başlatmak istiyorum. Asi istediğini yapan bir karaktersiniz ozaman youtube a break dance yazın istediğinizi yapın sakatlanırsanız kimseye bunu anlatamazsınız ve dersinizki break dans yaparken oldu ve ben size buna karşılık sorarım derimki DOĞRU ÇALIŞTIN MI ?

Şimdi dinleyeceksen beni anlatıyorum ilk hareketlerinde vucudunu enlem ve boylam olarak ARTI şeklinde böleceğiz ve çalışacağız ben resim atarak altlarına açıklama yapacağım ve devam edeceğiz.

Kural 1 Isın bütün eklemlerini tüm sporcular gibi ısıt ve bunu kısa tutma en az minimum 20 dakika !
Kural 2 bir yere ağırlığını vereceksen orayı iyi test et bastın ve ağırlığını verdin taşıyorsun ozaman daha fazla ağırlık ver.;
Kural 3 arka planda BREAK BEAT dinle ritim tutturmak zorunda değilsin.
Kural 4 Her hareketinde nereye düştüğünü aklında tut ve her düşeceğini hissettiğinde çeneni boğazına doğru çek yani böyle

Yani bu sizin kurtarıcınız ne olursa olsun boynunuzu sert düşüşlerden kurtarmanız gerekmektedir.

Ne olursa olsun boynunuzu sert düşüşlerden kurtarmanız gerekmektedir.

Break dans çalışırken en önemli şey ilk önce düşmeyi öğrenmektir.

Öğrencilerime ilk düşmeyi öğretiyorum zaten öğrendikçe düşmekten zev alacaksınız.

Bu arada en sevdiğim harekette düşmektir. Çünkü yeniden ona gelirsiniz ve hedefinize giderken onunla savaşırsınız…

Bileklerinizi ısıttınız mı ? Isıtmazsanız sert darbeler sonucunda ödem olur hiç bir yaptığınız hatayı dansa yüklemeyin önlem kendi disiplininizdir.

Derin nefes alın düz bir alana sarılacaksınız sizi ayakta tutacak uzuvlara ihtiyacınız var buralar neresi ? Parmaklarınız ! El parmaklarınız herzaman açık ! çünkü ağırlık sapmalı bir hamle yapacaksınız ağırlığın değişkenliğine ayak uydurup ayakta kalacaksınız. işte hareket bu ! hemen yap yapabilirsen ama yapamazsan adım adım ilerleki dans hayatının sonu olmasın.

Bunu deneyelim şimdi ama burada öğrenmemiz gereken dikkat edin ayaklarımız flex bu nedir ayak parmaklarımızın içeri doğru çekilmesidir. Araştırın bu durumu.

İlk başlıyoruz ilk adım bu pozisyonda kollar yanda parmaklar birbirine ters yönde görüldüğü gibi ve sol dirseğe diz sağ dirseğe popo ile oturacak şekilde ağırlığı veriyoruz ne demiştirk test ediyoruz ağırlığımızı veriyoruz ve sonra devam ediyoruz. bir çamurlu yolda yürürken temkinli bir şekilde kontrol etmek gibi düşünün.

diğer adıma geçelim…

dirseklerinize baskı uyguladınız onların üzerinde duracaksınız onları hissetmeye çalışın, ve sol ayağınızı düz bir şekilde uzatın en son noktada parmak ucunuzla yerden destek alın bir üçgen pozisyonda ağırlık eşitledik yani sağ el sol el ve sol ayak şeklindebaşınızı aşağı doğru ama aynaya yani tam karşıya bakarak ileri doğru ağırlık vermek için eğin.

burada en çok dikkat etmeniz gereken şu bakın resime kolların dik olması bunlar çapraz durursa ağırlık verir vermez düşersiniz yani kolların dirsekten aşağı kısmı yani ön kol kemiği yere DİK olacak ve hep bunu kontrol edin dik tutmaya çalışın. Diğer adımımıza geçelim…

Ne farkettiniz ?

ilk önce sağ ayak yerden kalkar bunu ağırlığı belden üst kısma yani baş tarafına ağırlık vermeye devam ediyoruz ve ayağımızı yerden kesiyoruz ama hala ön kollar DİK DURUYOR bunu kontrol et baş nereye bakıyor tam karşıya dirsek hizasında yere paralelsin ve sol ayağının parmağı ile üçgen denklemi hala bozmadık vucudumuzu taşıyoruz Eller nasıl ? parmaklar açık şekilde yere tutunuyoruz.

Adımları fotoğraf dışına çıkmayın bi an yapıyorum nasıl olsa atayım tutayım kendimi diye düşünmeyin bilinçli bir şekilde ilerlememiz lazım şu anda adrenalininiz fırladı ve güven geldi ama bastığınız ve tutunduğunuz yerin sizin devamlılığınız için sağlam olduğunu hissetmeniz lazım.

sol ayağınızın parmayı hala yerde gördüğünüz gibi vucudunuz biraz zorlanacak ama başınızı gövdeden iyice indirerek yere koyuyoruz eğer ayağınız kalkarsa sorun değil ama ileride size lazım olacak başınız yerde devam ediyoruz…ama hala ön kol kemiklerimiz DİK ! Başımız sağ elimiz sol elimiz bir ÜÇGEN daha yaptı değilmi ? ok 🙂

evet kendimize güveniyorsak dirseğimize dizimiz tam üzerinde popomuz ile sağ dirseğimize tam oturduk başımız ellerimiz tam bir üçgen yaptı ise ağırlık fazlalığı üst bedendedir sol ayağımızı kaldırabiliriz. Ayaklarımız nasıl hala FLEX ellerin parmakları AÇIK 🙂

ve biraz güven geldi diye düşünüyorum çünkü bu şekilde yere sağlam tutunuyorsun !

şimdi ise sadece iki el ile durmaya sıra geldi devam ediyoruz…

Hareketin son haline geldik şimdi başımızı yerden kaldıracağız ama şöyle düşünelim bir terazi düşünün ağırlık merkezi elleriniz ve üst gövde ve alt gövdeniz birer yanda ağırlığınızı eşitlemeniz lazım siz sakin olursanız düşünmeye vaktiniz olur nereye düşüyorsunuz SAĞA ozaman SOLA ağırlık vericeksiniz yada tam tersine ama burada daha once defalarca soylediğim gibi yere şağlam bir şekilde tutunuyormusun ozaman hissedersin ağırlık nerede fazla nereye ihtiyacın varsa oraya vericeksin ilk aşamada fazla vermen gerekebilir ama azar azar aktarmak herzaman hassas bir denge sağlar.
Düştünüzmü ozaman hemen yerden BAŞLAMAYACAKSINIZ hemen ilk adıma döneceksiniz çünkü hareket geçişlerinde check noktası olacak bunlar senin için ileride zaten direk gireceksin bu harekete ama unutma EN İYİ BİR DANSÇı BİLE OLSAN BU HAREKETİ YAPACAKSIN !

Her hareketi yaptığın ara verdiğinde bileklerini ellerini birbirine kenetleyerek dairesel şekilde ısıt yoksa başta dediğim gibi ÖDEM oluşur ve dans hayatın biter. şimdi bitmezse ilerde biter.

Sağlıkla kalın…

İSMAİL KODAMAN

Bir sonraki hareket AİR BABY
Kaynak göstermeden yayınlamak yasaktır.